Unia Europejska

Pierwsza wizyta

Diagnoza „niepłodność” nie zawsze równa się z bezdzietnością. Większość par, które posiadają problem z zajściem w ciążę, nie jest bezpłodna, lecz w zależności od przypadku posiada różnego rodzaju nieprawidłowości, które utrudniają poczęcie potomstwa. 

Warto pamiętać, że wizyta w specjalistycznym ośrodku nie zawsze wiąże się z zastosowaniem technik wspomaganego rozrodu. Czasami dzięki wnikliwej diagnostyce oraz wprowadzeniu odpowiedniego leczenia, zajście w ciąże staje się możliwe, również w sposób w pełni naturalny.

Kiedy warto zasięgnąć porady specjalisty leczenia niepłodności ?

Konsultację ze specjalistą leczenia niepłodności należy rozważyć w przypadku ::

  • braku  ciąży po 12 miesiącach regularnego współżycia u kobiet poniżej 35 roku życia 
  • braku  ciąży po 6 miesiącach regularnego współżycia u kobiet powyżej 35 roku życia
  • problemów endokrynologicznych
  • stanów zapalnych i zabiegów w obrębie miednicy
  • zaburzeń urologicznych u mężczyzn
  • nieregularnych miesiączek (podejrzenie zaburzeń jajeczkowania)
  • bolesnych miesiączek, bolesnego współżycia lub zaburzeń jelitowych w okresie okołomiesiączkowym (podejrzenie endometriozy)

Wywiad z pacjentami

Diagnostyka niepłodności jest procesem bardzo złożonym, prawidłowe rozpoznanie problemu z jakim zmaga się para jest ściśle uzależnione od dobrze przeprowadzonego wywiadu lekarskiego i dalszych zaleceń.

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentami, zapoznaje się z wynikami już wykonanych badań, a także wykonuje badanie USG,  ma to na celu wskazanie potencjalnych przyczyn występowania niepłodności. 

Czasami już na pierwszej wizycie możliwe jest podjęcie decyzji o wyborze odpowiedniej metody leczenia, wówczas specjalista szczegółowo wyjaśnia i uzasadnia wszystkie podjęte kroki.

O co może pytać lekarz ?

Są to podstawowe pytania dotyczące oceny i stanu zdrowia pacjenta: wiek, waga, wzrost, jak długo trwa niepłodność, data pierwszej miesiączki, przebieg cyklu miesięcznego, przebyte choroby, zabiegi operacyjne, choroby i problemy z zajściem w ciąże w rodzinie, przyjmowane leki, stosowane używki itp.

Wszystkie pytania zadane podczas wywiadu, pozwalają lekarzowi na dokładną ocenę stanu zdrowia pary a także na odpowiednie dobranie metody diagnostyki i leczenia. 

Jakie badania należy wykonać przed pierwszą wizytą ?

Przed wizytą nie jest konieczne wykonywanie żadnych specjalistycznych badań, dopiero podczas konsultacji lekarz zleca niezbędne do wykonania badania.

Zachęcamy natomiast, aby na pierwszorazową wizytę zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, jeśli takowa występuje:

Pacjenci, którzy leczyli się już z powodu niepłodności, powinni zabrać na pierwszą wizytę dokumentację wcześniejszego leczenia: opis badania USG transwaginalnego, wynik oceny drożności jajowodów, dokumentacje monitorowania cyklu owulacyjnego, karty informacyjne po zabiegach inseminacji, in vitro, wyniki badań genetycznych itp.

Pierwsza wizyta trwa w zależności od przypadku i potrzeb pacjentów – 20-40 minut.

Zachęcamy do zadawania pytań lekarzowi, pierwsza wizyta to doskonała okazja do wyjaśnienia wszystkich nurtujących kwestii i zagadnień dotyczących naszego stanu zdrowia i leczenia niepłodności.

Zobacz również 

Diagnostyka niepłodności u kobiet

Diagnostyka niepłodności u mężczyzn

Powiązane artykuły

Fundusze Europejskie