Unia Europejska

10 sposobów na zwiększenie swojej płodności

Początek Nowego Roku zwykle obfituje w postanowienia noworoczne, plany krótko i długoterminowe, postanowienia realizacji marzeń i obietnice zmian. W dużej mierze dotyczą one naszego zdrowia: stylu życia, nawyków żywieniowych czy aktywności fizycznej. Poniżej zamieszczamy krótka listę, którą można dodać do postanowień noworocznych…

1. Odżywiaj się zdrowo

Cykl menstruacyjny i owulacja są zależne od diety. Warto sięgać po produkty przygotowywane na oliwie z oliwek, produkty o dużej zawartość białek roślinnych i zbóż, natomiast ograniczyć spożycie czerwonego mięsa. Ważne jest także jedzenie dużej ilości owoców i warzyw oraz kontrolowanie spożycia węglowodanów, na przykład mąki i cukru, nabiału i słodkich napojów. Te ostatnie lepiej zamienić na naturalne soki owocowe, a choć może wydawać się to trudne, warto zrezygnować z kawy.

2. Wzbogać dietę o kwas foliowy

Warto wzbogacić swoją dietę o suplementy zawierające kwas foliowy i inne witaminy z grupy B. Są one bowiem odpowiedzialne za właściwe działanie układu nerwowego. Kobiety w wieku rozrodczym powinny uzupełniać dietę kwasem foliowym w dawce 0,4 mg/dziennie, zwłaszcza miesiąc przed zajściem w ciążę oraz w pierwszym trymestrze ciąży. Witamina ta bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, z których powstaje DNA. U kobiet ciężarnych jego niedobory mogą spowodować poważne wady płodu, zwiększa się również ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu. Ponadto niedobory kwasu foliowego powodują wstrzymanie owulacji lub osłabienie komórek jajowych, u mężczyzn natomiast pogarsza się jakość nasienia i zmniejsza ruchliwość plemników.

3. Sięgaj po żelazo

Żelazo zapewnia prawidłowy rozwój mózgu i tkanek płodu. Wspiera też odporność i dobrą kondycję organizmu. Niedobory tego składnika powodują uczucie zmęczenia, zmniejszenie popędu płciowego, osłabienie. Według badań na płodność kobiety najlepiej oddziałuje przyjmowanie żelaza pochodzenia roślinnego. Warto pamiętać, żeby w takim przypadku łączyć dania z pokarmami bogatymi w witaminę C, która ułatwia wchłanianie żelaza.

4. Pij wodę

Kiedy starasz się o dziecko zadbaj również o odpowiednie nawodnienie organizmu. Najlepszym rozwiązaniem będzie… woda! Unikaj alkoholu, ponieważ jego spożycie sprzyja nieregularnym cyklom menstruacyjnym. U mężczyzn natomiast alkohol może spowodować obniżenie poziomu testosteronu oraz zmniejszenie ruchliwości plemników.

5. Kontroluj wagę

Wytwarzanie hormonów odpowiedzialnych za płodność może być zaburzone jeśli masa ciała jest zbyt wysoka lub zbyt niska. Nadwaga u mężczyzn może doprowadzić do zmniejszenia poziomu testosteronu i wtórnej niewydolności hormonalnej jąder. Kobietom grożą natomiast zaburzenia metaboliczne i nadmierne wydzielanie androgenów. Co więcej, nadwaga wpływa także na pracę jajników, co sprawia, że miesiączki są nieregularne.

6. Uprawiaj sport

Aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana. Wiele badań potwierdza, że nawet najmniejsza, dzienna dawka ruchu może wspomóc zajście w ciążę. Ćwiczenia całego organizmu o umiarkowanym natężeniu wpływają na płodność i ogólny stan zdrowia. Chodzi o wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia, które relaksują umysł i ciało. Rozluźnienie i komfort jest bardzo ważne przy staraniach o dziecko.

7. Rzuć palenie

Palenie papierosów to jeden z czynników, który drastycznie zmniejsza płodność zarówno u kobiety jak i u mężczyzny. W przypadku kobiety, rzucenie palenia przed staraniem się o zajście w ciążę to najrozsądniejszy ruch jaki może ona wykonać.

8. Chroń plemniki

W przypadku męskiej płodności niezwykle istotne jest unikanie oddziaływania wysokich temperatur w okolicy jąder. Udowodnione zostało, że zmniejsza to liczbę i ruchliwość plemników, pogarszając tym samym jakość nasienia i utrudniając zajście w ciąże. Mężczyźni powinni zatem unikać gorących kąpieli, długiego przesiadywania w saunie, jazdy samochodem z podgrzewanymi fotelami czy trzymania laptopa na kolanach.

9. Unikaj stresu

Stres jest szkodliwy pod każdym możliwym względem i nie inaczej jest w kwestii płodności. Dlatego niezwykle istotna jest jego redukcja. Pomocna w tym może być praktyka medytacji oraz spokojne podejście do kwestii poczęcia dziecka, bez zbytnich nacisków na siebie czy partnera.

10. Badaj się

Twój lekarz pomoże Ci zdiagnozować problemy, które mogą wpływać na Twoją płodność i określi postępowanie w celu jej zwiększenia. Nie warto odwlekać wizyt i badań… Trudne pytania nie istnieją. Życie to sztuka. Twórzmy je razem.

Wszystkim życzymy realizacji tych małych i dużych celów i marzeń noworocznych.

Zespół Kliniki ARTVIMED

Powiązane artykuły

Fundusze Europejskie