Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że z dniem 01.02.2024 zaktualizujemy ceny niektórych usług. Zachęcamy do zapoznania się z nowym cennikiem.
Dla zwiększenia szans na udaną ciążę niemal w każdym cyklu in vitro zapładnia się większą liczbę komórek jajowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest to zazwyczaj 6 komórek jajowych, natomiast u kobiet które ukończyły 35 rok życia Ustawa o Leczeniu Niepłodności umożliwia zapłodnienie większej ilości komórek. Po transferze 1-2 zarodków pozostałe w hodowli zarodki poddaje się procesowi kriokonserwacji, metodą witryfikacji. Dzięki temu w bezpieczny sposób mogą być przechowywane.
Mrożenie zarodków pozwala na zastosowanie ich w kolejnych cyklach, gdy pierwsza próba zapłodnienia in vitro się nie powiedzie, lub wręcz przeciwnie… gdy się powiedzie i para decyduje się na kolejne dziecko.
Opracowanie procedury zamrażania zarodków stwarza dodatkową szansę na uzyskanie ciąży bez konieczności ponownego poddawania się pacjentów pełnej procedurze in vitro – w szczególności unika się konieczności hormonalnej stymulacji jajeczkowania i punkcji jajników.
W przypadku, gdy para posiada już wymarzoną ilość potomstwa, może zamrożone zarodki przeznaczyć do programu dawstwa – dobrowolnego oddania zarodków parom borykającym się z problemem niepłodności.
Zarodki do czasu ich wykorzystania, przechowywane są w bezpieczny sposób w ciekłym azocie w temperaturze -196˚C, w warunkach monitorowanych 24h/ dobę, i czekają na odpowiedni moment na transfer. Najczęściej w Klinikach Leczenia Niepłodności zarodki mrożone są w 3 dobie, czyli w stadium kilku blastomerów, lub w stadium blastocysty w 5 dobie.
Czas przechowywania zarodków nie ma wpływu na powodzenie leczenia.
Witryfikacja polega na odwadnianiu zarodka, żeby podczas zamrażania nie powstały w nim kryształki lodu, które mogłyby go uszkodzić. Stosowane są również krioprotektory, których rolą jest ochrona zarodka przed niekorzystnym wpływem niskich temperatur. Dzięki tym wszystkim zabiegom, zarodki mogą być w sposób bezpieczny przechowywane przez nieograniczony czas.
W Centrum Medycyny Rozrodu ARTVIMED ponad 95% zamrożonych zarodków jest zdolnych do późniejszego wykorzystania.
Gdy znany jest już termin planowanego transferu, embriolodzy przeprowadzają procedurę rozmrażania zarodka. Proces ten polega na bardzo szybkim wyjęciu zarodka z ciekłego azotu i umieszczeniu go w specjalnych podłożach. Zarodek przez kilka minut jest inkubowany w podłożach, które pozwalają na wypłukanie krioprotektantów z jego wnętrza oraz odpowiednie jego uwodnienie.
Komórki zarodka bezpośrednio po rozmrożeniu są „skurczone”, dopiero z upływem czasu zarodek odzyskuje swój pierwotny kształt – jama blastocysty powiększa się, a komórki ją tworzące rozprężają się.
Zarodki rozmrażane są około 3-4 godziny przed planowanym transferem, taki czas jest optymalny na ponowne uwodnienie komórek i powrót zarodków do morfologii z chwili mrożenia.
W Centrum Medycyny Rozrodu ARTVIMED wskaźnik ciąż biochemicznych po transferze rozmrożonych zarodków w latach 2015-2016 wyniósł aż 48%, natomiast wskaźnik ciąż klinicznych po transferze rozmrożonych zarodków w tym samym okresie wyniósł 36%.