Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że z dniem 01.02.2024 zaktualizujemy ceny niektórych usług. Zachęcamy do zapoznania się z nowym cennikiem.
Czynnik jajowodowy odpowiada za ok. 1/3 przyczyn niepłodności kobiecej. Ocena drożności jajowodów jest uznanym etapem diagnostyki i leczenia niepłodności. Wg rekomendacji, przed przystąpieniem do leczenia niepłodności (np. przed indukcją owulacji) warto rozważyć sprawdzenie drożność jajowodów.
Ocena drożności jajowodów to podstawowa a zarazem najmniej inwazyjna diagnostyka jamy macicy i jajowodów.
W sytuacji występowania czynników ryzyka niedrożności jajowodów (np. bolesne miesiączki, podejrzenie endometriozy, stan po operacji brzusznej, długi okres starania się o ciąże, nieskuteczne dotychczasowe leczenie) kontrola drożności jest zalecana. Pozwala ona wykryć ewentualne nieprawidłowości będące przyczyną problemów z zajściem w ciąże takie jak:
Sonohisterosalpingografie, Sono-HSG wykonuje się przede wszystkim w diagnostyce niepłodności. Często wynika ona z istnienia mechanicznej blokady przejścia komórki jajowej do macicy przez jajowody bądź z niemożności implantacji w macicy o zaburzonej budowie.
Kontrast, który w czasie badania wypełnia narządy rodne kobiety układa się w jego kształt, obrazując dokładnie wszelkie nieprawidłowości. W sytuacji, gdy jajowody są niedrożne, środek cieniujący nie przepływa przez nie do jamy otrzewnej. Ponadto w tym przypadku można zobrazować jajniki, tak samo jak podczas tradycyjnego badania ultrasonograficznego.
Niekiedy Sonohisterosalpingografia ma również działanie terapeutyczne, gdyż płyn pod ciśnieniem udrażnia jajowody i otwiera drogę komórce jajowej do zapłodnienia.
W cyklu poprzedzającym badanie, pacjentka musi mieć pobrany wymaz bakteriologiczny z pochwy, co pomoże wykluczyć stany zapalne w obrębie narządów płciowych. W przypadku pojawienia się takiego stanu zapalnego obowiązkowe jest leczenie, jeśli pacjentka nie rozpocznie leczenia badanie nie będzie możliwe do wykonania.
Kilka dni przed planowanym zabiegiem należy wykonać biocenozę pochwy, czyli ocenić jej czystość.
Badanie wykonuje się w I fazie cyklu, po ustaniu krwawienia miesięcznego i przed wystąpieniem owulacji. W przypadku kobiet przyjmujących antykoncepcję hormonalną zabieg można wykonać w dowolnym dniu po ustąpieniu krwawienia.
• ciąża
• krwawienie lub plamienie
• stany zapalne w obrębie narządów płciowych
Przed zabiegiem należy skonsultować się z lekarzem wykonującym badanie bądź z lekarzem prowadzącym.
Lekarz przeprowadzający badanie – po założeniu wzierników ginekologicznych – wprowadza bardzo cienki, miękki cewnik przez szyjkę macicy do jamy macicy. Cewnik ten umożliwia wypełnienie macicy płynem kontrastującym lub specjalistyczną pianką. W trakcie wypełniania macicy wykonuje się przezpochwowe (transwaginalne) badanie USG. Sonohisterosalpingosonografia jest praktycznie bezbolesna. Nie ma żadnych specjalnych wskazań co do zachowań po badaniu, można wrócić do normalnej aktywności.
Pacjentka może wrócić do domu. Badanie to nie wymaga hospitalizacji i rekonwalescencji. Skutki uboczne, które mogą wystąpić to bóle podbrzusza i skurcze macicy.