Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że z dniem 01.02.2024 zaktualizujemy ceny niektórych usług. Zachęcamy do zapoznania się z nowym cennikiem.
Byliśmy, zobaczyliśmy, a teraz czas na burzę pomysłów i wdrażanie nowych metod i planów leczenia…
Przełom czerwca i lipca to gorący okres. Nie chodzi tylko o falę upałów, która napływa nad Europę, ale przede wszystkim to gorący czas corocznego wielkiego spotkania członków ESHRE, Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii. W tym roku Wiedeńskie Centrum Kongresowe pomieściło w przeciągu trzech dni rekordową ilość osób: 12 000 prelegentów, wystawców i uczestników.
Kongres ESHRE podzielony jest na tematyczne panele: ginekologiczny, embriologiczny, andrologiczny, panel położniczy i panel dedykowany pacjentom IVF. Od samego rana do późnych godzin wieczornych tłum uczestników z całego świata przemieszcza się pomiędzy salami wykładowymi aby zobaczyć i wysłuchać jak najwięcej wykładów.
Sesje embriologiczne obejmowały głównie tematy dotyczące zapłodnienia i pierwszych 24 godzin rozwoju zarodków, ocenie rozwoju zarodków z wykorzystaniem techniki Time-Lapse oraz przedimplantacyjnej analizie genetycznej zarodków.
Ze względu na restrykcje w wielu krajach, dotyczące ilości zapładnianych komórek, istotnym elementem oceny rozwoju zarodków staje się analiza pierwszych 24h po zapłodnieniu. Prof Markus Montag w swoim wykładzie omówił przemiany, które zachodzą od momentu fuzji gamet. Rozwijające się techniki obrazowania: mikroskopii świetlnej, polaryzacyjnej, monitorowania rozwoju metodą Time-lapse jak i badania molekularne dają embriologom nowe możliwości śledzenia i oceny procesów zachodzących w rozwoju zarodka na bardzo wczesnym etapie jego rozwoju.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się panele dyskusyjne dotyczące techniki Time-lapse, czyli poklatkowego monitorowania rozwoju zarodków wraz z możliwością analizy parametrów morfokinetycznych. To doskonałe narzędzie analizy przebiegu rozwoju zarodków, jak i wsparcie przy wyborze najlepiej rokującego zarodka do transferu. Prelegenci z Francji, Japonii i Norwegii zaprezentowali dodatkowe możliwości wsparcia przy zastosowaniu techniki Time-lapse, przyczyniające się do zwiększenia skuteczności procedury IVF.
Tradycją stają się już sale wypełnione po brzegi słuchaczami, podczas wykładów dotyczących przedimpalntacyjnej analizie zarodków: PGT-A (Preimplantation Genetic Testing for Aneuploidy), PGT-M (Preimplantation Genetic Testing for monogenic). Test PGT-A pozwala na identyfikację aneuploidii (np. zespołu Downa, zespołu Patau, zespołu Edwardsa, zespołu Turnera, Zespołu Klinefeltera) oraz wybór zdrowego i najlepiej rokującego zarodka do transferu. W przypadku PGT-M celem jest zmniejszenie ryzyka przeniesienia określonej choroby genetycznej na dziecko. Identyfikacja mutacji i transfer zdrowych zarodków zwiększa szansę na ciążę i urodzenie zdrowego dziecka.
W Wiedniu po raz pierwszy zostały zaprezentowane nowe rekomendacje ESHRE dotyczące PGT-A i PGT-M. To cztery wzajemnie się uzupełniające dokumenty dotyczące technicznych aspektów biopsji zarodka, wykrywania strukturalnych i numerycznych aberracji chromosomowych oraz wykrywania zaburzeń monogenowych.
Wśród sesji ginekologicznych największym zainteresowaniem wśród słuchaczy cieszyły się sesje dotyczące endometriozy i zaburzeń endometrium, implantacji zarodka, PCOS, endokrynologii i chirurgii ginekologicznej.
Na kongresie w Wiedniu zaprezentowano badania populacyjne dotyczące czynników genetycznych przyczyniające się do endometriozy. Zidentyfikowano warianty wiążące się z genami obejmującymi steroidogenezę, rozwój pęcherzyków jajnikowych, sygnalizację komórkową, angiogenezę, regulację poziomów hormonów płciowych w rozwoju endometriozy. Autorzy badań populacyjnych nakreślają kolejny etap badań nad endometriozą jakim jest analiza szlaków genomicznych prowadząca do endometriozy. Dzięki temu będzie możliwe tworzenie terapii lepiej ukierunkowanych na procesy leżące u podstaw tego stanu oraz identyfikację markerów, które mogą być wykorzystane do ułatwienia diagnozy klinicznej a co za tym idzie prawdopodobnie uniknięcia operacji i ryzyka z tym związanego.
Wzajemnie się przeplatały i uzupełniały wykłady dotyczące protokołów stymulacji jak i przygotowania pacjentek do transferu zarodka. Zaprezentowano warianty stymulacji w przypadku POF (poor ovarian responders), słabej odpowiedzi jajników na stymulację oraz protokoły podwójnej stymulacji (Double Stimulations).
Coroczne spotkania ESHRE to również sesje dotyczące społeczno-cywilizacyjnych tematów powiązanych z leczeniem niepłodności. W tym roku były to tematy dotyczące świadomej decyzji kobiet o zachowaniu płodności FP (fertility preservation) w celu zapobiegania związanemu z wiekiem spadkowi płodności jak i systematyczny przegląd wytycznych dotyczących praktyki klinicznej i poradnictwa dotyczącego spadku płodności związanej z wiekiem u kobiet.
Wielką niespodzianką na zakończenie Spotkania Członków ESHRE była multidyscyplinarna debata naukowa z przymrużeniem oka „Czy IVF ma wpływ na ewolucję człowieka?” Debata dotycząca podstaw ewolucji gatunków Darwina, doboru partnerów reprodukcyjnych i próba powiązania ich z IVF tak naprawdę odpowiedziała tylko na jedno pytanie.
Coroczne spotkania praktyków, naukowców i pacjentów w ciągu trzech dni to jednak za mało na ogromną ilość pytań, tematów i dyskusji, a wszyscy opuszczają Wiedeń z niedosytem wiedzy i oczekiwaniem na kolejne spotkanie za rok.
Miło nam też poinformować ze nasza embriolog dr Agnieszka Nowak, jako pierwsza Polka została członkiem Komitetu Embriologów Special Interest Group Embryology ESHRE – zobacz: https://www.eshre.eu/Specialty-groups/Special-Interest-Groups/Embryology/Coordination