Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że z dniem 01.02.2024 zaktualizujemy ceny niektórych usług. Zachęcamy do zapoznania się z nowym cennikiem.
Wykłady zostały poprzedzone warsztatami, w trakcie których uczestnicy mogli zapoznać się z metodami diagnostyki głęboko naciekającej endometriozy oraz możliwościami jej leczenia. Drugi dzień spotkania zarezerwowano natomiast na spotkania i warsztaty dla pacjentów. Organizatorom należą się gratulacje za tak nowoczesne i praktyczne podejście do tematu.
Głęboko naciekająca endometrioza stanowi ogromny problem dla cierpiących z jej powodu kobiet i znacząco pogarsza jakość życia. Oprócz przewlekłych, niejednokrotnie bardzo znacznych dolegliwości bólowych choroba może również prowadzić do niepłodności. Leczenie w większości przypadków jest chirurgiczne i polega na usunięciu ognisk endometriozy. Niestety, zabiegi takie są bardzo trudne, wymagają wysokich umiejętności, zaawansowanego sprzętu (jak tzw nóż plazmatyczny) oraz doświadczenia, którym może pochwalić się jedynie kilka ośrodków w kraju.
Aspekt niepłodności w przebiegu endometriozy wyczerpująco omówił w swoim wykładzie prof. Jerzy Radwan, zwracając uwagę na odmienność postępowania. W sytuacji, w której na plan pierwszy wysuwa się problem z płodnością, leczenie chirurgiczne powinno być zarezerwowane dla pacjentek młodych, z dobrą rezerwą jajnikową, w pozostałych sytuacjach pierwszeństwo mają metody wspomaganego rozrodu.
W leczeniu chirurgicznym u pacjentek niepłodnych przede wszystkim kładzie się nacisk na oszczędzanie rezerwy jajnikowej, co zależy od doświadczenia operatora i zastosowanej techniki.
I Ogólnopolski Kongres Endometriozy – https://www.endokongres.pl