Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że z dniem 01.02.2024 zaktualizujemy ceny niektórych usług. Zachęcamy do zapoznania się z nowym cennikiem.
Inseminacja jest zabiegiem, który jest stosowany w przypadku problemów z zajściem w ciążę. Inseminacja domaciczna jest bezbolesna, to jedna z najprostszych metod leczenia niepłodności, to też ostatni przystanek przed in vitro. Statystyki skuteczności inseminacji wahają się od 5 do 25 proc. na cykl.
Inseminacja w dużym stopniu przypomina naturalny sposób, w którym dochodzi do zapłodnienia. Ta metoda polega na wprowadzeniu męskiego nasienia do kobiecych dróg rodnych.
Inseminacja domaciczna stanowi pierwszy krok w leczeniu niepłodności pary, zaliczanej do grupy o obniżonej płodności i ma na celu zwiększenie szans zapłodnienia komórki jajowej. Jest najmniej skomplikowaną i zarazem najmniej inwazyjną metodą stosowaną w leczeniu niepłodności. Inseminacje stosujemy w niepłodności wywołanej czynnikiem męskim – w grupie pacjentów o nieznacznie obniżonych parametrach nasienia, niepłodności żeńskiej spowodowanej czynnikiem szyjkowym lecz stwierdzonej drożności jajowodów i prawidłowej budowie macicy lub w niepłodności idiopatycznej.
Do zabiegu inseminacji kwalifikują się pary, u których stwierdza się:
W tym celu monitorujemy u kobiety wzrost pęcherzyka owulacyjnego oraz stan błony śluzowej macicy, wykonując badanie USG sondą dopochwową. W dniu spodziewanej owulacji partner oddaje nasienie.
Oddane przez mężczyznę nasienie musi być odpowiednio przygotowane przed zaaplikowaniem go do dróg rodnych kobiety. Nasienie trafiające do laboratorium andrologicznego w pierwszej kolejności podlega ocenie. Oceniane są wszystkie parametry nasienia wg wytycznych WHO. Następnie nasienie podlega szczegółowej preparatyce, tak aby do inseminacji wyselekcjonować najlepszą frakcję, czyli wybrać, a następnie zagęścić plemniki o prawidłowej budowie i ruchliwości. Kolejnym ważnym aspektem przygotowania nasienia do inseminacji jest usunięcie z niego bakterii oraz nieruchomych plemników. Na tym etapie oddziela się także plemniki od plazmy nasienia.
Aplikacji nasienia dokonuje się przy użyciu specjalnego cewnika (kateter inseminacyjny). Zabieg jest bezbolesny, a kobieta po jego wykonaniu może udać się do domu.
Skuteczność zabiegu inseminacji waha się od 5 do 25 proc. na cykl. Szanse powodzenia rosną nawet do 40% w przypadku wykonania kilku zabiegów inseminacji po jednym w kolejnych cyklach.