Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że z dniem 01.02.2024 zaktualizujemy ceny niektórych usług. Zachęcamy do zapoznania się z nowym cennikiem.
Zastosowanie technik PICSI i spermslow, pozwala na wybór plemnika na podstawie jego zdolności wiązania się z hialuronianem. Cecha ta świadczy o dojrzałości i funkcjonalności konkretnego plemnika.
Hialuronian naturalnie występuje w kompleksie komórki jajowej, a konkretnie w macierzy międzykomórkowej wzgórka jajonośnego i jest obficie wydzielany przez komórki ziarniste wzgórka. Interakcja pomiędzy plemnikiem a hialuronianem znajdującym się w komórce jajowej jest kluczowym etapem w procesie zapłodnienia.
Podczas końcowego etapu spermatogenezy (procesu dojrzewania plemników), na powierzchni główek plemników wykształcają się specjalne receptory, których zadaniem jest rozpoznanie i połączenie się z hialuronianem. Obecność tych receptorów jest niezbędna do prawidłowego zapłodnienia.
Plemniki niedojrzałe z nieprawidłowo funkcjonującymi receptorami dla hialuronianu (ich obecność, możemy sprawdzić wykonując test HBA), są niezdolne do zapłodnienia komórki jajowej.
Podczas wykonywania zabiegu in vitro techniką PICSI, wykorzystywane są specjalne płytki pokryte hialuronianem.
W przypadku techniki Spermslow, hialuronian znajduje się w medium do selekcji plemników.
Kwas hialuronowy znajdujący się na płytce i w medium przyciąga główki plemników niczym magnes, dzięki czemu możliwy jest wybór dojrzałych i najlepszych plemników, zdolnych do zapłodnienia.
Niezależnie od metody (ich skuteczność jest porównywalna) plemniki zdolne do wiązania się z hialuronianem, zazwyczaj charakteryzują się prawidłową morfologią, zwiększoną integralnością chromatyny a tym samym zmniejszonym ryzykiem występowania aneuploidii chromosomowych, co w wielu przypadkach przekłada się na wzrost odsetka prawidłowo zapłodnionych oocytów oraz zarodków prawidłowych w dniu transferu.
Należy zaznaczyć, że techniki wykorzystujące zdolność wiązania plemnika z hialuronianem, zmniejszają ryzyko wybrania nieprawidłowego plemnika do procedury in vitro, natomiast całkowicie tego nie wykluczają.