Unia Europejska

Inseminację wykonuje się nasieniem partnera (AIH) lub nasieniem dawcy (AID)

Inseminację wykonuje się nasieniem partnera (AIH) lub nasieniem dawcy (AID)

W sytuacji, gdy inseminacja nasieniem partnera nie jest możliwa, z powodu złej jakości plemników, ich braku bądź nosicielstwa niektórych chorób  genetycznych, istnieje możliwość wykonanie zabiegu z wykorzystaniem nasienia od anonimowego dawcy.

Wybór odpowiedniego dawcy, odbywa się podczas konsultacji lekarskiej. Lekarz dobiera dawcę nasienia na podstawie grupy krwi (w układzie AB0 Rh), która musi być zgodna z grupą krwi pacjenta. Dodatkowo bierze się pod uwagę cechy fenotypowe takie jak: wzrost, waga, kolor oczu, włosów, budowa ciała. 

Wszyscy dawcy, których nasienie wykorzystywane jest do inseminacji domacicznych AID są restrykcyjnie przebadani pod kątem: chorób zakaźnych, tj. HIV, HBV, HCV, chorób bakteryjnych, tj. chlamydioza oraz kiła, a także genetycznych tj. mutacji genu CFTR oraz badania kariotypu.

W sytuacji, w której para nie jest małżeństwem, partner pacjentki, która przystępuję do inseminacji z użyciem anonimowego dawcy, musi podpisać oświadczenie o uznaniu ojcowstwa w Urzędzie Stanu Cywilnego.. Jeśli mężczyzna nie złoży oświadczenia w USC, para nie będzie mogła przystąpić do zabiegu inseminacji z użyciem nasienia dawcy. Ważność oświadczenia to  14 miesięcy

Powiązane artykuły

Fundusze Europejskie